Gradovi u Srbiji



Beograd je grad koji se menja i razvija ubrzanim tempom. Grad u kom je svako dobrodošao. Grad koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim.


Beograd – grad kulture. Beograd – pun inspiracije. Grad sporta i uživanja, grad festivala i muzike, najboljeg noćnog života i zabave u Evropi. Neiscrpan izvor energije.


Beogradski glamur, na raskršću Evropskih puteva, koji slavi jedinstvenu kombinaciju kulture, arhitekture i prirodnog spoja istočnjačke strasti i evropske prefinjenosti. Beograd je pun 
pozivne energije, ljudi, ljubavi, radosti, prizora i zvukova.


U Beograd se svi sa razlogom vraćaju. Zakoračite kroz beogradske atrakcije, odaberite neki od programa razgledanja grada!
Osetite mladalačku energiju tokom brojnih dešavanja u Beogradu. Opustite se u nekom od restorana  na rekama ili beogradskim ulicama. Osetite našu klubsku scenu. Probajte domaće specijalitete.



Grad leži na ušću Save u Dunav u centralnom delu Srbije, gde se Panonska nizija spaja sa Balkanskim poluostvrom. Broj stanovnika u Beogradu prema popisu stanovništva iz 2002. je iznosio 1.576.124. Najveći je grad na teritoriji bivše Jugoslavije i po broju stanovnika četvrti u jugoistočnoj Evropi posle Istabula, Atine i Bekuresta.
Grad Beograd ima status posebne teritorijalne jedinice u Srbiji sa svojom lokalnom samoupravom.Njegova teritorija je podeljena na 17 opština , od kojih svaka ima svoje lokalne organe vlasti. Beograd zauzima preko 3,6% teritorije Republike Srbije, a u njemu živi 21% ukupnog broja građana dela Srbije na kome je izvršen popis 2002. godine 




  U Knez Mihailovoj ulici se nalazi veliki broj nacionalnih kulturnih centara evropskih zemalja kao što su: Francuskinkulturni centar, British Council, Geteov institut i Nemački kulturni centar, Španski kulturni centar i Institut Servantes… Na kraju Knez Mihailove ulice nalazi se glavna kapija najvećeg gradskog parka Kalemegdana. Kalemegdan je istovremeno i najznačajniji kulturno-istorijski kompleks kojim dominira Beogradska tvrđava karakteristična po svojoj poziciji na grebenu iznad ušća Save u Dunav.

Naziv Kalemegdan odnosi se samo na prostorni plato oko tvrđave koji je osamdesetih godina 19.veka pretvoren u park.Plato je,dok je tvrđava bila glavno vojno uporište Beograda,služio da se neprijatelj osmotri i sačeka za borbu. Njegovo ime potiče od turskih reči kale(tvrđava) i majdan odnosno megdan (bojište.

 Ipak, i pored činjenice da nosi tursko ime,Turci su ga u svoje vreme nazivali i Fićir-bajir što u prevodu sa turskog znači „breg za razmišljanje“.Plato ispred tvrđave je pretvoren u park nakon osvajanja tvrđave 1867. godine,na inicijativu kneza Mihaila Obrenovića a po projektu prvog beogradskog urbaniste Emilijana Josimovića. Beogradska tvrđava je podignuta početkom 1.veka kao palisad – tvrđava sa zemljanim i drvenim bedemima,da bi se tokom vekova razvijala u rimski kastrum(II vek),vizantijski kastel (VI i XII vek), srednjovekovnu utvrđenu prestonicu Srpske despotovine(XIII i XV vek) i na kraju austrijsko/osmanlijsko artiljerijsko utvrđenje (XVII i XVIII vek).U okviru Beogradske tvrđave, među samim bedemima,  nalazi se i Beogradski zoo vrt u svetu jedinstven po svojoj lokaciji(u srednjevekovnoj tvrđavi i u samom centru grada)ali i po u svetu retkim primercima životinja kao što su beli lavovi.Beogradski zoološki vrt je osnovan 1936. godine što ga svrstava i u jednu je od najstarijih kuća životinjskog carstva u Evropi.

NOVI SAD


Novi Sad 
Gledan sa neba, Novi Sad se otkriva ravničarski reljefno, kao pregledno raširen i prostorno otvoren grad. Istorijska gromada Petrovaradinske tvrđave s desne strane Dunava, a sa leve vertikala centralne Pošte, masivne horizontale SPENS-a i NIS-a, elegantni oval Banovine. Oku se podatno nude i zelene oaze parkova, a svuda unaokolo širi se izuvijani lavirint ulica i uličica, sečen pravilnim hodom prostranih bulevara. Tu je naravno i Dunav kao asimetrična, moćna osa grada, pa uz njega položeno izduženo telo keja i Štranda – najlepše gradske plaže duž čitavog toka velike reke. A tu su ponovo i mostovi bez kojih smo jedno vreme bili da bismo ih iznova izgradili. Biće ih još, uskoro.Gledano planetarno, eto grada po tradicijom bogatoj meri Panonske nizije, u kome uspeva sve, od sačuvane secesije do arhitektonske postmoderne. Njegov meridijanski najpopularniji današnji zaštitni znak je muzički festival EXIT, a kao nekada i sada su tu temeljne institucije srpske kulture: Matica srpska, Srpsko narodno pozorište, Sterijino pozorje… Uz to, ovaj grad, kao retko koja od evropskih destinacija, s pravom može poneti i epitet multinacionalne, multikulturalne i multikonfesionalne metropole u malom, u kojoj se razlike doživljavaju kao prednost. Svedoči o tome i rad Novosadskog pozorišta/Ujvideki czinhaz, Univerzitet sa 19 fakulteta i specijalizovanim katedrama na kojima se nastava održava na jezicima nacionalnih manjina ili je njihovom izučavanju namenjena. Svedoči i mnogo toga drugog što je živa materija novosadske svakodnevice.
Gledano po meri države - Novi Sad je glavni grad Autonomne pokrajine Vojvodine, drugi po veličini u Srbiji, u kome živi između 300 i 400 hiljada ljudi. Jezik ekonomije dodao bi i da je to najperspektivniji grad u današnjoj Srbiji, sa ogromnim potencijalom, ne samo zato što raspolaže najobimnijom budžetskom stavkom po glavi stanovnika već i zbog dobro postavljenih razvojnih projekata.
A iz obične građanske perspektive, nipošto prizemne već presudne, eto zajednice koja se može dičiti svojom trovekovnom prošlošću čiji najbolji tragovi još traju i zrače, a u kojoj se da živeti i mirno i dinamično, uz sve nastupajuće i već prisutne slike i prilike tehnološki i drugačije zahuktalog 21. veka.
Znamenitosti Novog Sada 
Dve najveće znamenitosti Novog Sada su upravo Dunav i velika Petrovaradinska tvrđava koja spada među najveće objekte ove vrste u ovom delu sveta. Upravo ovde, na tvrđavi a iznad Dunava nalazi se i najprepoznatljiviji simbol  i u vizuelnom smislu sinonim za Novi Sad – veliki sat koji je jedinstven po tome što mu mala skazaljka pokazuje minute a velika sate. Kažu da je ovo zbog toga kako bi se sa lađa koje plove Dunavom izdaleka videlo koliko je sati. 

Petrovaradinska tvrđava 

Petrovaradinska tvrđava je veliki lepo uređen prostor kome morate da posvetite dovoljno vremena i posebnu pažnju jer zaista vredi. Ovde se  svake godine održava čuveni muzički festival EXIT.Od ostalih znamenitosti i ambijentalnih celina svakako treba obići: Trg slobode, Gradsku kuću, spomenik Svetozaru Miletiću, crkvu imena Marijina, Dunavsku i Zmaj Jovinu ulicu, Zmajev spomenik, Vladičanski dvor i sl.

Trg Slobode 



Trg slobode je centralni gradski trg kojim dominira zgrada magistrata (sada Gradska kuća), Finansijska palata (sada Vojvođanska banka), katolička katedrala imena Marijinog, Tanurdžićeva palata i hotel Vojvodina. Centrom trga dominira bronzana statua Svetozara Miletića. Svetozar Miletić (1826-1901) je nekadašnji Novosadski advokat i gradonačelnik, politički predvodnik Vojvođanskih Srba. Statua ispred gradske kuće je delo Ivana Meštrovića iz 1939. godine. Visoka je 5 metara a dinamikom pokreta sugeriše Miletićev temperament. 

Gradska kuća


Gradska kuća je najlepša građevina na Trgu slobode. Delo je arhitekte Đerđa Molnara iz 1895. godine sagrađena u neorenesansnom stilu sa 16 alegorijskih figura i gradskim grbom. Zgradom dominira visoki toranj – zvonik sa zvonom sv. Florijana.




Katedrala 

Župna crkva imena Marijinog – poznatija kao Katedrala sagrađana je u neogotskom stilu. Gradio ju je u isto vreme kada i Magistrat (Gradsku kuću) arhitekta Đerđ Molnar. Inače,  prva katolička crkva u Novom Sadu iz prvih decenija 18. veka bila je skromna, privremena građevina koja je 1742. porušena. Na istom mestu izgrađena je nova.  U bombardovanju 12. juna 1849. godine i ona je bila zapaljena i srušen joj je toranj. U kasnijoj obnovi prvobitni toranj nije u celosti rekonstruisan. Novosađani nisu bili zadovoljni izgledom, pa su u Gradskoj skupštini dali inicijativu da se podigne takav koji će priličiti Novom Sadu kao slobodnom kraljevskom gradu.




Zmaj Jovina ulica 

Zmaj Jovina ulica – nekada glavna gradska ulica, proteže se od Trga slobode do Vladičanskog dvora. Nekada su je zbog svoje naglašene trgovačke funkcije nazivali „Magazinski sokak“, služila je i kao pijaca a nekada je njom saobraćao gradski tramvaj. Danas je Zmaj Jovina ulica lepo uređena ambijentalna sredina bez saobraćaja. Današnji izgled dobila je  1848. godine, nakon bombardovanja Novog Sada sa Petrovaradinske tvrđave.


Vladičanski dvor





Vladičanski dvor se nalazi samom kraju Zmaj Jovine ulice u Novom Sadu. Dvor predstavlja jedno od najvrednijih arhitektonskih dela u Novom Sadu.  Delo je arhitekte Vladimira Nikolića iz 1901. godine. Ima naglašene linije stare vizantijske arhitekture sa grbovima bogate Bačke eparhije. Bifore na prozorima podsećaju na studeničke, a romantični duh fasade upotpunjuje ambijent starog gradskog jezgra. Danas se u ovom zdanju nalazi sedište episkopa bačkog .Ispred dvora, na mestu nekadašnjeg krsta od ružičastog mermera (premešten u portu Saborne crkve) nalazi se spomenik Jovanu Jovanoviću.

Saborna crkva sv. Đorđa


  Saborna crkva sv. Đorđa nalazi se nadomak Vladičanskog dvora. Saborna crkva građena je najverovatnije 1734. od kamena i opeke. Prvobitni izgled hrama nije u potpunosti sačuvan. Nakon stradanja u Buni juna 1849. obnovljena je od 1851. do 1853. Po projektu Gustava Šaibe, graditelja iz Pešte, podignut je nov toranj i na brodu hrama otvorena dva nova prozora. Vremenom je crkva oronula. Godine 1902. obnavlja se po projektu Mihajla Harminca, arhitekte i preduzimača iz Budimpešte. U novi visoki zvonik ugrađena su zvona, čija je izrada bila posebno naručena u Budimpešti. U drugoj obnovi, hram je dobio u enterijeru nov mobilijar, zidne kompozicije koje je naslikao Stevan Aleksić i ikonostas čiju je drvenu, rezbarenu konstrukciju uradila radionica „Retej i Benadek” iz Budimpešte, a ikone je naslikao u Beču čuveni srpski slikar Paja Jovanović. 

Dunavska ulica 


Dunavska ulica je ambijentalna celina, zanatsko-trgovačka i kulturna zona. Ovde se, između ostalih značajnih građevina i ustanova nalazi i: Gradska biblioteka, muzej grada Novog Sada i muzej Vojvodine. Ova ulica je omiljeni korzo Novosađana. Naslanja se na istoimeni Dunavski park a završava se na Dunavskom keju. U Novom Sadu postoji toliko znamenitosti da ih je gotovo nemoguće sve opisti u jednom tekstu. Stoga, neke ćemo i izostaviti a neke ćemo samo spomenuti: Srpsko narodno pozorište, Sinagoga, Zmajev spomenik, Matica Srpska, Galerija Matice Srpske, Spomen zbirka Pavle Beljanski, Spomen zbirka Rajko Mamuzić, SPENS,  Palata Dunavske Banovine (Izvršno veće Vojvodine), Poslovna zgrada NIS-a, palata Zepter i sl.


NIŠ



Znamenitosti Niša Šta ima da se vidi u Nišu? Možda niste znali ali ima mnogo toga!

Pomenimo za početak da je u njemu rođen rimski imperator i prvi hrišćanski car Konstantin Veliki, osnivač Istanbula. Pojmimo sada, bar odprilike koliko je star ovaj grad... Šta se sve izdešavalo u međuvremenu...Najveći procvat grad je doživeo u periodu 317-334 godine, u vreme kad je car često putovao ovim prostorima i boravio u Naisusu. U to vreme Naisus je postao značajan centar sa Carskom rezidencijom. U bližem okruženju grada (gradskom predgrađu) formirana su seoska gazdinstva - vile rustike, u kojima se stalno ili povremeno boravilo. Najznačajnije naselje toga tipa bila je Medijana, udaljena od centra grada oko 3 milje. Na Medijani je podignut veliki ekonomski i rezidencijalni kompleks sa nizom luksuznih vila, ekonomskih i drugih objekata. Naselje je nastavilo da živi i posle Konstantinove smrti 337 godine.
Na obali reke Nišave, na ostacima rimskog vojnog logora Kastruma, kasnije rimskog grada Naisa, preko razorenog manjeg vizantijskog i srednjevekovnog utvrđenja, Turci su početkom 18. veka podigli snažnu tvrđavu, jednu od najznačajnijih znamenitosti Niša..

Niška tvrđava  je građena od 1719 do 1723. godine kulukom 
lokalnog stanovništva, carigradskih kamenorezaca i zidara. Osim dobro očuvanih zidina i kapija sačuvani su i brojni objekti unutar tvrđave iz raznih perioda: arsenal, hamam, mezulane, Bali - begova džamija, barutana i zatvor iz turskog doba.
Niška tvrđava spada među najstarije i najvrednije kulturne znamenitosti Niša i kulturno-istorijske spomenike Srbije. Takođe,  predstavlja i jedan od najprepoznatljivijih simbola grada Niša. Preteču tvrđave na današnjem mestu predstavlja logor rimskih legionara, a pre toga je možda ovde egzistiralo naselje Kelta.
Bedemi Tvrđave Niš zajedno sa još neistraženim ostacima ranijih epoha, čine značajan spomenik kulture stavljen pod zaštitu zakona maja 1948. godine, a 1979. godine Tvrđava je proglašena kulturnim dobrom od velikog značaja.

Ćele-kula je takođe jedan od simbola grada Niša. Predstavlja spomenik iz Prvog srpskog ustanka koji su Turci, uznak odmazde, sazidali od lobanja poginulih srpskih ratnika u bici na Čegru. Nalazi se na 4 km od centragrada, na putu ka Niškoj Banji. Svrstana je u spomenike kulture od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju i danas predstavlja muzejski objekat.

Kula Čegar, simbola vojnog utvrđenja, predstavlja spomenik podignut junaku Stevanu Sinđeliću. U polukružnoj niši spomenika na Čegru nalazi se njegova Bista. Važno je napomenuti da je spomenik podignut povodom. pedesetogodišnjice oslobođenja Niša od Turaka 1. juna 1927. godine a prethodno obeležje mesta na kome je bila čegarska bitka podignuto je 1878. godine sa natpisom: „Vojvodi Stevanu Sinđeliću i njegovim neumrlim junacima, koji ovde slavno izgiboše 19. maja 1809. godine napadajući Niš. Knjaz Milan M. Obrenović IV i njegova hrabra vojska pokajaše ih 29. decembra 1877. godine osvojivši Niš“.
Jedan od razloga za vaš odlazak do Niša može da bude i Niški aerodrom Konstantin Veliki sa koga poleću ili na koga sleću avioni tzv. niskotarifnih avio kompanija. Ukoliko putijete u „beli svet“ a želite jeftine avio karte, na pravom ste mestu tj. na sajtu turističke agencije koja ih prodaje i na straniciposvećenoj Nišu odakle ćete, možda, poleteti... Tom prilikom ne propustite da obiđete nabrojane znamenitosti Niša.
Geografski, Niš se nalazi na raskrsnici najvažnijih balkanskih i evropskih saobraćajnih pravaca. Od Beograda je udaljen 235 km.

O nastanku Niša postoji predanje da ga je sagradio kraljević Niša kamenom sa obližnje humske čuke. Ima dokaza da je Niš naseljen već u praistorijsko doba. Jedan vojnik iz inženjerske jedinice iskopao je 1878.god. iznad tvrđavskog mosta 153mm dugu sekiru-čekić, napravljenu od bazalta, koga ima u okolini Ostrovice u klisuri Nišave. Druga sekira-čekić od 155 mm grublje izrade nađena je kod starih grobova pokraj Niša, a jedna kamena testera kod Vrežine. Svi nalazi iz perioda od 4000 god.p.n.e. mogu se videti u Arheološkom muzeju u Nišu.
Grad je dobio ime od reke Nišave koja kroz njega protiče i koji su keltski prastanovnici zvali Navissos. Svaki osvajač je davao svoje ime gradu. Rimski Naissus, vizantijski Nysos, slovenski Niš, nemački Nissa.



Čačak

Opština Čačak se nalazi u središnjem delu centralne Srbije u Moravičkom okrugu, izmedu opština Gornji Milanovac na severu i Lučana na jugozapadu. Na zapadu je opština Požega koja pripada Zlatiborskom okrugu, istočno je opština Knić koja je sastavu šumadijskog okruga, a na jugoistoku je opština Kraljevo koja pripada Raškom okrugu.
Povoljan geografski položaj, umerena klima, obale reke, kulturno-istorijski spomenici, ustanove kulture, brojne kulturno-zabavne i sportske manifestacije, kreiraju turističku ponudu Čačka.

Turisti koji borave u ovom gradu koji na jednom mestu mogu upoznati zanimljive ljude, njihov život, istoriju i tradiciju, uživati u prirodi, steći nova prijateljstva.
Vredno spomeničko nasleđe i prirodne lepote u okolini grada čine Čačak prepoznatljivom turističkom destinacijom u Srbiji. Kultura i burna istorija grada sačuvani su u tragovima civilizacija koje su nastanjivale ovaj grad i njegovu okolinu. Vredni pažnje su crkva Vaznesenja Hristovog, Narodni muzej, arhitektura starih zgrada, galerije, spomenici, arheološki lokaliteti.
U ovom gradu rođene su značajne ličnosti iz oblasti kulture, umetnosti, književnosti, sporta. Oni su svojim delom obeležili epohu u kojoj su stvarali i živeli, a među njima su Nadežda Petrović, Vladislav Petković Dis, Branko V. Radičević, ali i velike vojskovođe kao što su Vojvoda Stepa Stepanović, Jovan Kursula, Tanasko Rajić i mnogi drugi.

Čačak je grad sporta sa velikim brojem sportskih klubova. U gradu i okolini se nalaze brojni sportski tereni i objekti, bazeni, gde se mogu organizovati sportsko-rekreativne aktivnosti. Naravno, tu je i reka Zapadna Morava koja svojim uređenim obalama i sadržajima privlači sve više posetilaca. Veoma je popularna Moravska regata, ali i druge sportske manifestacije koje u svojoj ponudi ima Čačak.
Sportski centar u Čačku organizuje aktivnosti na gradskoj plaži i bazenima u letnjem periodu, sportska takmičenja i manifestacije.

Na samo nekoliko kilometara od Čačka nalaze se banje, sela, manastiri, kulturno-istorijski spomenici. Prelepa priroda u Ovčarsko-Kablarskoj klisuri, planine Ovčar i Kablar, jezera i meandri Zapadne Morave, bogata flora i fauna.
Malo je gradova u Srbiji koji su sačuvali sačuvali arhitekturu u starom gradskom jezgru. Više zgrada i palata u centru grada, svojim stilskim karakteristikama podsećaju na vreme u kome su građene, sa prisutnim uticajem i drugim stilovima kao što je klasicizam, barok, neorenesansa i dr.

Veliki broj ugostiteljskih objekata nalazi se u ovom gradu i to je još jedna od karakteristika veoma raznovrsne turističke ponude. Bezbroj lepih letnjih bašti u gradu privlače posetioce u kojima mogu provesti prijatne trenutke. Brojni specijaliteti srpske kuhinje, karakteristični za ovaj kraj Srbije, nalaze se u ponudi čačanskih restorana.
Veliki broj trgovinskih radnji i tržnih centara i hipermarketa na raspolaganju su turistima, što ovaj grad svrstava u vodeće šoping centre u Srbiji.

Нема коментара:

Постави коментар